Informacja odnośnie opłat za badanie techniczne pojazdu sprowadzonego z zagranicy

 

Szanowni Państwo

w związku z licznymi pytaniami dotyczącymi nowych norm prawnych informuję, że w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy wykonujemy badanie techniczne:

pierwsze (pobieramy opłatę zgodnie z tabelą Lp. 3.1-3.11)

 3

Pierwsze badanie techniczne pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy za granicą (dotyczy również jednej sztuki pojazdu zwolnionego z badań homologacyjnych):

 3.1

- motocykl, motorower, ciągnik rolniczy

116,00

 3.2

- samochód osobowy, autobus przeznaczony do przewozu nie więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą, samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c., pojazd trójkołowy powyżej 0,4 t m.w.

169,00

 3.3

- samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c.

232,00

 3.4

- samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 16 t d.m.c., ciągnik samochodowy balastowy

297,00

 3.5

- autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą

327,00

 3.6

- przyczepa lekka, przyczepa ciężarowa rolnicza do 1,5 t d.m.c.

  92,00

 3.7

- przyczepa ciężarowa rolnicza od 1,5 t do 6 t d.m.c.

134,00

 3.8

- przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 6 t d.m.c.

165,00

 3.9

- przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna do 3,5 t d.m.c.

170,00

3.10

- przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c.

269,00

3.11

- przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 16 t d.m.c.

297,00

i dodatkowe (pobieramy opłatę zgodnie z tabelą Lp. 6.1-6.6) oraz sprawdzenie spełniania dodatkowych warunków technicznych dla niektórych pojazdów (pobieramy opłatę zgodnie z tabelą Lp.7).

 6

Pozostałe dodatkowe badania techniczne pojazdu:

6.1

- w którym dokonano montażu instalacji do zasilania gazem w pojeździe zarejestrowanym (za badanie specjalistyczne)

114,00

6.2

- który ma być używany jako taksówka osobowa lub bagażowa (za warunki dodatkowe)

  42,00

6.3

- który ma być używany jako uprzywilejowany (za warunki dodatkowe)

  50,00

6.4

- który ma być używany do przewozu materiałów niebezpiecznych (za badanie specjalistyczne)

  85,00

6.5

- autobusu, który może poruszać się po drogach z prędkością 100 km/h (za badanie specjalistyczne)

126,00

6.6

- do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego (za warunki dodatkowe)  

48,00

6.10

- pojazd sprowadzony z zagranicy i noszący ślady uszkodzeń lub którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.  

  94,00

lub dodatkowe (pobieramy opłatę zgodnie z tabelą Lp. 6.10 + za odczyt z natury nieznanych warunków technicznych. Zaznaczamy na zaświadczeniu wynik badania. Jeśli „negatywne”, wyznaczamy następny termin badania technicznego na 30 dni licząc od dnia jego sprowadzenia. W uwagach zaświadczenia w pkt. 1 należy zamieścić adnotację „Termin badania technicznego pojazdu określony zgodnie z ustawą”).

 6

Pozostałe dodatkowe badania techniczne pojazdu:

6.10

- pojazd sprowadzony z zagranicy i noszący ślady uszkodzeń lub którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

  94,00

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu wykonujemy zgodnie z Art. 81 ust. 8.

Stanowisko w sprawie przedstawione w omawianym zagadnieniu oparłem na podstawie dostępnych źródeł i wydanych aktach prawnych oraz przeprowadzonych rozmowach telefonicznych. Nie stanowią one podstawy do uznania ich za oficjalne. Udzielone wyjaśnienia być może pomogą w podejmowaniu właściwych decyzji.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Krzemieniecki

Łódź, dnia 8 grudnia 2004 r.

Tekst jednolity.

Rozdział 2

Warunki dopuszczenia pojazdów do ruchu

Art. 71.

6. Pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni.

7. Właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Rozdział 3

Badania techniczne pojazdów

Art. 81. 1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.

2. Pierwsze badanie techniczne jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją. Badaniu temu nie podlega nowy pojazd, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku homologacji, z wyjątkiem taksówki osobowej, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.

3. Okresowe badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane corocznie, z zastrzeżeniem ust. 4-7.

4. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego
do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego
do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

4a. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania.

5. Przepisy ust. 4 i 4a dotyczą również samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, ciągnika rolniczego, motocykla lub przyczepy, zarejestrowanych
po raz pierwszy za granicą. W tym przypadku za dzień pierwszej rejestracji, o której mowa w ust. 4, przyjmuje się dzień pierwszej rejestracji za granicą.

6. Okresowe badanie techniczne autobusu o liczbie miejsc powyżej 15 łącznie z miejscem kierowcy przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji i następnie co 6 miesięcy.

7. Motorower, przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym.

8. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 2 i 3, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega również pojazd:

1.        skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że:

a.        zagraża bezpieczeństwu ruchu,

b.       narusza wymagania ochrony środowiska,

c.        uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt. 4;

1.        a) skierowany przez starostę w celu ustalenia danych pojazdu niezbędnych do jego rejestracji;

2.        w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych
w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt. 5 i 6, oraz z wyłączeniem montażu instalacji do zasilania gazem;

3.        który ma być używany jako taksówka osobowa lub bagażowa, pojazd uprzywilejowany, pojazd
do nauki jazdy, pojazd do przeprowadzania egzaminu państwowego lub pojazd odpowiednio przystosowany lub wyposażony zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.

4.        w którym została dokonana naprawa wynikająca ze zdarzenia powodującego odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia określonego w grupie 3 i 10 działu II załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej na kwotę przekraczającą 2.000 zł.

5.        sprowadzony z zagranicy i noszący ślady uszkodzeń lub którego stan techniczny wskazuje
na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie
dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

9. Badanie techniczne pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu może być przeprowadzone po przedstawieniu dokumentu wydanego przez organ dozoru technicznego, stwierdzającego sprawność urządzenia technicznego.

9a. W razie powstania trudności w ustaleniu podstawowych parametrów pojazdu, badanie techniczne może być przeprowadzone po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a.

10. Minister właściwy do spraw transportu, uwzględniając w szczególności zakres warunków technicznych pojazdów podlegających badaniu, określi, w drodze rozporządzenia, zakres i sposób przeprowadzenia badań technicznych oraz wzory dokumentów stosowanych przy tych badaniach.